Sunčev sustav

Mjeseci Uran

Mjeseci Uran

Na nebu Urana nema svijetlih planeta. Uranski sateliti oni bi bili jedina svjetla koja bismo vidjeli s površine planeta.

Saturn, najbliži, izgleda poput blijede zvijezde. Naravno: the planet Saturn Toliko je udaljen od Urana, koliko i od Zemlje, a nalazi se i u smjeru Sunca

Ali postoji pet objekata koji sjaje više od Saturna. Velika je petorka Uranovi mjeseci: Titanija, Miranda, Ariel, Umbriel i Oberon.

Osim toga, Uran ima još 10 satelita s promjerom ispod 170 km, koji se okreću u blizini planeta na udaljenosti od 25 000 do 60 000 km od površine. Najnovija otkrića (kolovoz 2004.) otkrivaju postojanje drugih malih satelita, do ukupno 27.

Uranski sateliti Radijus (km)Udaljenost (km)
Cordelia1349,750
Ofelia1653,760
Bianca2259,160
Cressida3361,770
Desdemona2962,660
Julieta4264,360V
Porcia5566,100
Rosalinda2769,930
Belinda3475,260
Porcia6666,097
pak8186,010
Sycorax9512,179,000
Miranda235.8129,780
Ariel578.9191,240
Umbriel584.7265,970
Titania788.9435,840
Oberon761.4582,600

Titania: Najveći je mjesec na Uranu, s promjerom od 1.580 km. Prekriveni su malim kraterima i vrlo grubim stijenama, s greškama koje ukazuju na to da su unutarnje sile oblikovale njenu površinu.

Orbita Titanije prolazi 436.000 km od središta Urana. Obiđite planetu svakih 8 dana i 17 sati.

Oberon: Karakterizira ju ledena površina prekrivena kraterima, nekih znatne veličine. Na nekim mjestima ima sjajne refleksije, baš poput Callista, mjeseca Jupitera.

Promjer mu je 1.523 km, a vrti se oko Urana na prosječnoj udaljenosti od 582.600 km u 13 dana i 11 sati.

◄ PrethodnoSljedeće ►
Planet UranPlaneta Neptun: plava, daleka i vjetrovita

Video: Uran u Biku mijenja u martu živote iz korjena a pomračenje Mjeseca u julu otkriće mnoge tajne (Kolovoz 2020).