Zemlja i Mjesec

Površinske vode: Rijeke

Površinske vode: Rijeke

Vode koje teku kroz površinu nastalih krajeva vrlo su važne za živa bića, iako predstavljaju vrlo mali dio ukupne vode na planeti. Njegova važnost leži u omjeru otopljenih soli, vrlo mali u usporedbi s morskim vodama. Zato kažemo da je to slatka voda.

Općenito, dolaze izravno iz oborina koje padaju iz oblaka ili iz naslaga koje tvore. Slijedom sile gravitacije, rijeke teku sve dok se ne ulivaju u more ili u nedostupna područja koja nazivamo jezerima.

Top 15 rijekakontinentDuljina (km)Cuenca (km)2)
AmazonJužna Amerika7.0257.050.000
NilAfrika6.6703.350.000
MisisipiSjeverna Amerika 6.4183.221.000
Iang-TSEAzija5.9801.722.000
JenisejAzija5.3902.500.000
ParanáJužna Amerika4.7003.140.000
MecongAzija4.700860.000
KongoAfrika4.3713.690.000
LenaAzija4.2602.310.000
MackenzieSjeverna Amerika4.2401.710.000
NigerAfrika4.2002.270.000
Huang hoAzija4.150950.000
vradžbinaAzija4.0403.000.000
VolgaEvropa3.7001.500.000
Murray-Darling Australija3.5001.050.000

Tok rijeka

Rijeke nastaju u izvorima iz podzemne vode na toj površini ili na mjestima gdje se ledenjaci tope. Od rođenja prate nagib kopna dok ne dođu do mora. Rijeka s pritokama drenira područje nazvano "sliv rijeke".

Od rođenja u planinskom i visokom području do ušća u more, rijeka obično smanjuje svoj nagib. Nagib je obično na prvom dijelu rijeke jak (visoki tok), a vrlo mekan kada se približava ušću (nizak tok). Između njih je obično umjeren nagib (srednji tok).

Rijeke trpe razlike u svom protoku, što se povećava u sezoni kiša ili odmrzavanja, a u suhim smanjuje. Poplave mogu biti postupne ili vrlo oštre, što dovodi do katastrofalnih poplava.

Hidrološki režim

Varijacije protoka definiraju hidrološki režim rijeke. Privremene varijacije javljaju se tijekom ili nakon oluje. U ekstremnim slučajevima do poplave može doći kada je vodoopskrba veća od sposobnosti rijeke da ga evakuira, prelijevajući se i pokrivajući obližnja ravna područja. Voda koja cirkulira pod zemljom (bazalni tok) treba mnogo više vremena da nahrani riječni tok i može do njega doći danima, tjednima ili mjesecima nakon što je kiša nastala iz otjecanja.

Ako uopće ne pada kiša ili je prosječna količina kiše duža od normalne, rijeka može postati suha kad količina kišnice koja se nakupila u tlu i podzemlju smanji bazni protok na nulu. To može imati katastrofalne posljedice za život rijeke i njenih obala i za ljude koji o njoj ovise opskrbi vodom.

Prostorna varijacija nastaje zato što se protok rijeke povećava nizvodno, jer se sakupljaju vode slivnog sliva i doprinosi sliva drugih rijeka koji se pridružuju kao pritoke. Zbog toga je rijeka obično mala u planinama, blizu svog rođenja i mnogo veća u nizini, blizu svog ušća.

Izuzetak su pustinje u kojima količina vode izgubljene filtracijom ili isparavanjem u atmosferi prelazi količinu koju doprinose površinske struje. Primjerice, protok Nila, koji je najduža rijeka na svijetu, znatno se smanjuje kad se spušta s planina Sudana i Etiopije, preko Nubijske i Saharske pustinje, do Sredozemnog mora.

◄ PrethodnoSljedeće ►
Otoci: oceanski, kontinentalni, vulkanski, koraljnipodzemnih voda


Video: Povrsinske vode dosle do kuca FTV (Lipanj 2021).