Sunčev sustav

Jupiterovi sateliti

Jupiterovi sateliti

Prije 400 godina Galileo je svoj rudimentarni teleskop usmjerio prema planetu Jupiter i vidio da ga prate tri točke koje nalikuju mjesecima. Upravo sam to otkrio Jupiter ima satelite.

Sljedećih noći nastavio je gledati i četiri dana kasnije otkrio je drugu. Nisu mogle biti zvijezde, jer je opazio da se vrte oko planete. Oni su bili sateliti i do tada nije se znalo da ih ima niti jedan drugi planet (osim našeg, naravno).

Tada je otkriveno još 12 mjeseci, svi oni mali, da bi dovršili ukupno 16. Brodovi Voyagera proučavali su i fotografirali Jupiterov sustav 1979. Tada je 1996. pokrenut novi projekt koji će Jupiteru i njegovim mjesecima omogućiti da dobro promatraju sezona. Taj ambiciozni projekt, naravno, nazvan je Galileo.

Promatranja sondi koje su se približile Jupiteru omogućile su pronalaženje mnogih drugih malih Jupiterovih satelita. U 2011. ih je otkriveno ukupno 67, a od tada se njihov broj još uvijek povećava. U 2018. godini otkriveno je 79 mjeseci.

Sateliti Jupitera Radijus (km)Udaljenost (km)
melez20127,969
Adrastea12.5x10x7.5128,971
Amalthea135x84x75181,300
tebe55x45221,895
Io1,815421,600
Evropa1,569670,900
Ganimedes2,6311,070,000
Calisto2,4001,883,000
Leda811,094,000
Himalia9311,480,000
Lisitea1811,720,000
Elara3811,737,000
Ananke1521,200,000
Carm2022,600,000
Pasifae2523,500,000
Sinopa1823,700,000

Ganimed: To je najveći satelit Jupitera, a također i Sunčevog sustava, s promjerom 5.262 km, veći od Plutona i Merkura. Okreće se oko 1.070.000 km od planete u nešto više od sedam dana.

Čini se da ima kamenitu jezgru, pokrivač ledene vode i kore stijene i leda, s planinama, dolinama, kraterima i rijekama lave.

Kalisto: Promjer mu je 4.800 km., Gotovo isti je kao i Merkur, a od Jupitera skreće 1.883.000 km, svakih 17 dana. To je satelit s više kratera u Sunčevom sustavu.

Nastaje, u jednakim dijelovima, od kamena i ledene vode. Ledeni ocean prerušava kratere. To je onaj s najnižom gustoćom Galileova četiri satelita.

Io: Io je promjera 3.630 km i skreće 421.000 km od Jupitera za nešto više od dana i pol. Na njegovu orbitu utječe magnetsko polje Jupitera i blizina Europe i Ganymedeja.

Kamenita je, s puno vulkanske aktivnosti. Njegova globalna temperatura je -143ºC, ali postoji područje, jezero lave, sa 17ºC.

Europa: Promjer je 3.138 km. Njegova se orbita nalazi između Ioa i Ganymedea, 671.000 km od Jupitera. Obilazite svaka tri i pol dana.

Izgled Europe je ledena kugla s obilježenim linijama na površini satelita. Vjerojatno su lomovi kore koji su napunjeni vodom i smrznuti.

◄ PrethodnoSljedeće ►
Planeta Jupiter, stari plinski divSaturn, planet prstenova

Video: JUPITEROVI SATELITI (Svibanj 2020).